2009-03-03 WiMax ryšys Vilniuje

Šiandien valstybinis „Lietuvos radijo ir televizijos centras“ pagaliau pranešė įdiegęs Vilniuje „pirmąjį Europoje“ ir „revoliucinį pasaulinėje telekomunikacijų rinkoje“ internetą:
www.elta.lt
www.lrtc.lt
Pranešė keistokai. Pavadinę 4G, WiMax, kažkokiu MEZON… Bet be aiškių duomenų, nutylėdami tikslų standartą, neminėdami ryšio protokolo — ar tai IEEE 802.16d-2004, 802.16e-2005, 802.16k-2007, 802.16m-2009 ar kažkas savadarbio? Ir kokia naujovės nauda — gerokai pigiau, daugiau, ko ligšiol nebuvo? Kadgi nieko, naujų paslaugų jokių, o pigiausias iki 2 Mb/s ryšys be duomenų mokesčio, be garantijos, bet su metine priesaika — 85 litai per mėnesį, neskaitant įrangos, pradinės įmokos ir kitų išlaidų:
www.mezon.lt/isigyk
Bet keista, kad ir didžiausia šio išgirto ryšio sparta — tiktai iki 10 Mb/s. O juk judrusis 4G ryšys — tai 100 Mb/s, o pastovusis 4G — visas gigabitas, 1 Gb/s:
en.wikipedia.org/wiki/4G
Glumina šio ryšio aprėpties žemėlapis — tiktai Vilnius, ir tas kaip rėtis! Tarsi būtų WiFi žemėlapis. Bet jeigu WiMax ryšys, tai jis juk aprėpia plotą 50 kilometrų spinduliu. Siekiant užtikrinti sraunų, judrų ir patikimą ryšį, nuotolį galima mažinti, bet kad gražuolio beveik 330 metrų TV bokšto ir kitų stambiausių ryšio stiebų, kurių šeimininkas yra valstybinis „Telecentras“, neužtektų vien sostinės aprūpinimui, tai jau įtartina. Ką ligšiol veikė „Telecentras“, užpernai gavęs išskirtinį valstybės leidimą diegti šiai naujovei? Gal tikrai WiMax vardu LRTC tik apraizgė Vilnių kelias­dešimčia WiFi švyturėlių?
www.erdves.lt
Pasitikėjimą griauna pats „Telecentras“, neskelb­damas ryšio duomenų, painiodamas sąvokas 4G, WiMAX, teršdamas kalbą — vadindamas ryšį prasimanytu nelinksniuojamu pavadinimu MEZON (RAŠYMAS DIDŽIOSIOMIS REIŠKIA RIKSMĄ!). O gal tikrai žodį suprasti pagal jo reikšmę, kaip jis vartojamas elementariųjų dalelių fizikoje: mezonas — tai menkas, nepastovus, neįžiūrimas, tik menamas dalykas:
www.zodynas.tk
Nerimtą požiūrį į savo darbą „dėl akių“, nepagarbą klientui rodo ir vis nauji domenai: LRTC.lt neužtenka, dar Erdves.lt, o Telecentras.lt jau permetamas į naują Mezon.lt. Sąžiningo apmokėjimo už naudojamą ryšį nėra — tik su metų arba dviejų ištikimybės priesaika. Tiesa, yra dviejų savaičių išbandymo laikotarpis — jei spėsite ir jei sutiks atsiimti modemą, atsisakymas kainuos 29 litus (ir ryšio mokestį). Savo modemu naudotis nevalia — jį teks pirkti iš „Telecentro“, vardu MEZON, už 26 Lt/mėn. „Pingvinams“ jis, aišku, netiks, tik „Langams“ arba „Aguonoms“. Sutartyje pinigų gavėjui įrašyti du įsiparei­gojimai, o pinigų mokėtojui — vienuolika. „Telecentrui“ ryšio gedimų žinoti nepriklauso, taisymo terminų ir nuostolių atlyginimo nėra, už ryšį išeiginėmis dienomis ir nedarbo valandomis neatsako niekas. Force majoure ir mutatis mutandis yra abonento bėdos:
www.mezon.lt
Sakote, „Telecentras“ blogietis? Ne, tokią licenciją jam suteikėme patys — demokratinė valstybė. Valstybė tėra mūsų agresyvių norų gyventi kitų sąskaita išraiška socialiai priimtinu būdu — tiesiogiai būtų nepadoru, asmeniškai gėda. Licencijos — tai ne leidimai verstis visiems, kas tik išmano reikalą, o atvirkščiai: monopolio išpirka mainais už draudimą steigtis bet kokiai įmonei ir net asmeniui imtis veiklos oficialiai stebimoje srityje. Ryšių reguliavimo tarnyba užpernai už didžiules išpirkas išdavė tik tris licencijas veikti 3,410-3,600 GHz ruože. Nors WiMax, juolab ketvirtosios kartos bevieliam ryšiui galima išnaudoti ir kitus elektro­magnetinių bangų ruožus:
en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.16
Kaip sekasi kitiems ryšio monopoliams? „Balticum“ WiMax tiekia jau nuo pernai, ne tik Klaipėdos, bet ir Šiaulių, Kauno, Vilniaus priemies­čiuose. Kur nėra išplėtoto kabelinio ryšio, todėl įkainiai ten dar brangesni — šimtas litų per mėnesį už pusę megabito per sekundę:
www.balticum.lt
Trečiasis, tiksliau pirmasis RRT konkurso laimėtojas UAB „Neltė“, gavusi WiMax dažnių ruožą dar prieš šešeris metus, ligšiol neteikia šio ryšio paslaugų, išvis nerodo gyvybės ženklų. Paskutinė žinia WWW buveinėje — 2007 m. pranešimas apie laimėtą konkursą ir pažadas diegti WiMax kartu su „Microlink“ ir „Norby“. O sparčiam „Neltės“ ryšiui skirta svetainė www.link.lt išvis nebeveikia, nors nuoroda tebeskelbiama:
www.nelte.lt
„Norby“, jau senokai tiekianti WiMax ryšį Estijoje, užpernai buvo išsiplėtusi iki Lietuvos, bet čia negavusi veiklos leidimo, pardavė savo padalinį „Baltnetai“. „Baltneta“ (jos savininkas — „Omnitelio“ įkūrėjas Juozas Kazickas) labiausiai ruošėsi WiMax ryšio diegimui Lietuvoje, todėl nustebo, negavusi licencijos. Gal ir be reikalo — juk taip pat siekė monopolio, o ne laisvos ryšio rinkos:
www.balt.net
www.rrt.lt
WiMax naujienoms Lietuvoje anonimas įsteigęs atskirą dienoraštį. Deja, išbandęs „Telecentro“ ryšį prie televizijos bokšto, pats nusprendė likti su „Vodafone“, ne MEZON:
wimax.blogas.lt
Vladas Palubinskas
2009.04.06 „Veidas“ Nr.14, 32 ir 33 psl.
 
Atsiliepimus aptarnauja Disqus
Pastabos Papildymai Reklama Prenumerata ‡ LI 2009-03-04