2005-10-03Takas – nebe vieškelis

„Lietuvos telekomas“ nuo Naujųjų metų sausio 1-osios nutraukia nemokamo pašto paslaugą ne savo abonentams. Tarp jų net ir „Atviru taku“ – kadangi juo į internetą įleidžiama anonimiškai, be sutarties. Įvesdamas 3 litų per mėnesį mokestį už 50 megabaitų pašto dėžę, „Telekomas“ Microsoft Exchange pakeis Unix sistema, atnaujins virusų užkardą ir įtaisys šlamšto koštuvį (antispam), kurį galbūt leis susiderinti patiems pašto gavėjams. O savo klientus „Telekomas“ iš anksto perspėja apie galimus sutrikimus, perkeliant jų paštą į naują serverį. Perkelti tikisi per dvi savaites, nuo lapkričio 15 iki gruodžio 1 dienos, o po to dar nemokamas mėnuo išbandymui:
pastas.takas.lt
Kokios alternatyvos, ar liks nemokamų pašto tarnybų Lietuvoje? Viešųjų pasirinkimas nedidelis, bet yra. Seniai ir gana patikimai veikia FreeMail.lt, nors jo dėžutėse telpa tik po 3 megabaitus pašto, neveikia šifruotu ryšiu, o WWW sąsaja iškraipo lietuviškas raides:
lit.freemail.lt
Pavyzdingai taisyklingas lietuviškas pašto serveris yra Amerikoje – saugus, švarus, nemokamai dalija 20 megabaitų pašto dėžes adresais @blog.lt, @nkm.lt, @micro.lt arba @super.lt:
mail.micro.lt
Dar nebaigė, bet pašto WWW sąsają į lietuvių kalbą jau išvertė ir „Google“ – iš draugų galima gauti kvietimą nemokamai įsikurti ten milžinišką 2 gigabaitų pašto dėžę savo adresu @gmail.com. Tik dar neaišku, ar ji liks nemokama ir užbaigus. Be to, veikia tik šifruotu ryšiu, tad reikia naudotis rimtesne pašto programa:
www.gmail.com
Jei kam labiau tiktų rusiška sąsaja, patikimas ir taisyklingas serveris yra adresu @tut.by – by reiškia, kad tai mūsų kaimynų gudų (Byelarus) pašto tarnyba:
mail.tut.by
Net ir turint pašto dėžutę kuriame nors kitame POP3 serveryje be lietuviškos WWW prieigos, visada galima skaityti ir valyti gautą paštą, rašyti ir persiųsti laiškus universalia, taisyklinga ir saugia sąsaja adresu
post.online.lt
Vladas Palubinskas
2005-10-05 „Lietuvos radijo“Žinių amžius
Pastabos Papildymai Reklama Prenumerata ‡ LI 2005-10-03