2004 K 10 Sapno išaiškinimas

Ereliai skraido po vieną. Tik žvirbliai buriasi į pulkus.
Dagestano poetas Rasulas Gamzatovas
Bronislovas Burgis Tiesiog pikta, kaip daugelis spaudos leidinių suvilioja skaitytojus ir lengvai užpildo puslapius: spausdina televizijos programas, orų prognozę, horoskopus, kryžiažodžius. Na, kryžiažodžius jau ir mes spausdiname, bet kita rašliava kompiuterijai lyg ir netinka. Tiesa, horoskopus mes tikrai galėtume spausdinti, tik vis neprisirengiu parašyti programos, kad kompiuteris juos automatiškai sugeneruotų. Programa būtų paprasta: įvesčiau labiausiai būrėjų, astrologų, aiškiaregių ir jų klausytojų mėgiamus žodžius, o programa iš jų atsitiktine tvarka kurtų sakinius. Sakote, horoskopai nebūtų teisingi? Tiesos horoskopuose randa tik tie, kurie ir vonioje žuvies prisigaudo.
Radau lyg ir laisvą nišą intelekto neišvargintiems skaitytojams – mažai kas aiškina sapnus. O juk taip reikia patikimo išaiškinimo! Galėtumėte siųsti man savo sapnų (erotikos, vulgarybių neskaityčiau) aprašymus – bematant išaiškinčiau, tik kad laiko neturiu. Tebus tai pirmas ir paskutinis mano viešas bandymas.

Sapnas

Tu lėtai ropštiesi stačiu upės šlaitu. Žvirgždas, akmenys sprūsta iš po kojų, aplinkui tik žolės kuokštai ir menki krūmeliai. Įsikibai į vieną tokį krūmelį, sustingai. Apniko abejonės. Pajudėsi – gali nusiristi žemyn, o jau nemažai užkopęs. Ir gaila, ir baugu – apačioje upė srauni, plati, drumzlina. Ar rastum pasroviui paplaukęs geresnį krantą? Kokie slenksčiai, rėvos, sūkuriai bandytų tavo ištvermę? Ar išplauktum, nenuskęstum?
Vėl kopti į šlaitą? Kur jo pabaiga? Kas laukia užkopus? Jau pavargai, išalkai. Slegia į Mėnulio peizažą panaši aplinka. Norėtum su kuo nors pakalbėti, pasitarti, pajuokauti, bet aplink – nė gyvos dvasios. Apima pyktis, staiga atsistoji, po kojomis išslysta žemė ir… prabundi.

Išaiškinimas

Tu ieškai savo vietos kompiuterijoje. Nėra kam patarti: vieni jau nuplaukė su minia standartine vaga (mokykla, universitetas, bendrovė), kiti savarankiškai užsiruopštė į verslo šlaitą ir nežinia kaip įsikūrė, o tave kankina abejonės. Kartais tau atrodo, kad jau nemažai išmanai, įgijai patirties, esi pakilęs gerokai virš kitų, galėtum aukštyn ir tolyn keliauti pats, o kartais norisi spjauti į savo pasiekimus, nerti į bendrą srovę ir tikėtis, kad ji kada nors išneš į ramų krantą.
Nieko negarantuoja nei tavo individualios pastangos, nei standartinis kelias. Niekas negali tau pasakyti, ko vertos tavo žinios, išmanymas, nes niekas negali perprasti visų tavo gyvenimo nuostatų, tavo būdo. Ar tu ryžtingas, atkaklus, grobuoniškas, drovus, stropus, suktas, tingus, kuklus, asketiškas, švaistūnas? Kompiuterijos viršūnėje – ne tik patys gabiausi. Kai kurie ten pateko ne todėl, kad mėgo kompiuteriją, o todėl, kad mėgo prabangų gyvenimą. Bet ne vienas jau ritasi žemyn ar plaukia bendroje vidutinybių srovėje.
Ar tu nori būti kompiuterijos specialistas, ar kompiuterijos verslininkas? Viena su kitu retai sugyvena. Kurią gyvenimo dalį pasirengęs paaukoti kopimui į šlaitą? Todėl kartais ir apima tave pyktis, kad kiti jau mėgaujasi gyvenimu, o tu vis dar nejaukiai tūnai abejonių apniktas. Pasiduok, plauk pasroviui! Bet supranti, kad kompiuterijos upė pavojinga, plaukti reikia mokėti, o ramaus kranto nematyti.
Bet ką reiškia ramus krantas ir ką reiškia pasiekti reikiamą aukštį? Gerai kad atsibudai. Pagalvojęs suprasi: sapnas sunkus tik todėl, kad gyvenime per mažai džiaugiesi procesu, o ne rezultatu. Kitą kartą sapnuosi šviesiai: štai koks aš šaunuolis, ant kokio stataus šlaito taip aukštai įsitaisiau! Ir pasirinkti galiu: įgijęs patirties moku ruopštis aukštyn, bet atsargoje turiu ir kitą variantą. Kompiuterija nenuvilia ją pamėgusių.
Bronislovas Burgis,
Kompiuterija - PC World
Pastabos Papildymai Reklama Prenumerata ‡ LI 2004-10-13