2009-11-23 Opera Unite — perversmas internete

Sunku buvo išsilaikyti taisyklės nerašyti apie dar neįgyvendintą sumanymą, kai norvegų „Operos“ programuotojai sušuko „2009-06-16 09:00 išrasime ratą!“ (tiksliau išrasime internetą iš naujo — we'll reinvent the web). Ir išradimas nenuvylė — tai naujas požiūris, kas yra internetas. Tiksliau seniai pamirštas, nes pradinis interneto sumanymas toks ir buvo, tik tada nebuvo tam visų sąlygų. Dar beveik nebuvo ir asmeninių kompiuterių, internetą tada sudarė „superkompiuterių“ tinklas. Tad lankytojus (klientus) ligšiol internete aptarnauja pajėgios tarnybinės stotys (serveriai):
www.operawatch.com
Kodėl ligšiol? Asmeninį skaitlį (kompiuterį) jau turi kiekvienas norintis. Jau ir nešiojami tokie galingi, kad be žaidimų nežinia kaip juos išnaudoti. Ypač dėl to skriauda „Operos“ kūrėjams. Ši lengva sparti interneto naršyklė buvo sumanyta, neapsikentus tuometinių Mosaic, Netscape Navigator, Internet Explorer svorio ir nepaslankumo. Kilusio, kaip buvo įsitikinęs Geir Ivarsøy, dėl nevalyvo programinio kodo, dėl daugybės biurokratiškai nesuderinto programuotojų darbo:
wikipedia.org/wiki/Geir_Ivarsøy
Savo nuomonę Geiras įrodė įnirtingu darbu laisvalaikiu ir naktimis, padedant tik vienam bendraminčiui islandui Jon von Tetzchner, dabar bendrovės „Opera Software“ direktoriui, daugybės naujovių išradėjui:
wikipedia.org/wiki/Jon_Stephenson_von_Tetzchner
Tačiau, nors lengvutė sparti „Opera“ toli lenkė kitas WWW naršykles, tik pavieniai aistruoliai ir tinklapių dizaino meistrai tai įvertino. O ilgainiui, augant kompiuterių pajėgumui, šio pranašumo svarba vis tirpo. Nors jį su kaupu papildė daugialangiai daugiadarbiai pranašumai — visavertė adresinė, laiškininkas, NNTP, RSS ir Atom naujienos, kontekstiniai užrašai, IRC pokalbiai, WAP, FTP ir BitTorrent siuntiniai, susieta paieška ir paskiros AJAX programėlės, mažo ekrano, vienos skilties ir projektoriaus veiksenos, prisitaikymas ir valdymas balsu — daugybė savybių, pavertusių WWW naršyklę viso interneto naršykle, vienu „šveicarišku peiliu“. Deja, demokratinėje visuomenėje „Opera“ taip ir netapo populiariausia, o vėžys galop sugraužė Geirą. Bet Jonas dar vis nepalūžo ir sugalvojo, kaip pritaikyti neišnaudojamą ir nevertinamą galios perteklių: internautams greta įprasto kliento įtaisė dar ir po asmeninį serverį — į pačią naršyklę, į kiekvieną „Operą“!
www.opera.com/freedom
Tai tikrai kitas, „revoliucinis“ požiūris, grįžimas prie interneto ištakų. Kiekvienas asmeninio skaitlio (kompiuterio) šeimininkas dabar tampa tikru, visaverčiu interneto veikėju, ne vien „vartotoju“. Dalintis žiniomis, bendradarbiauti, paleisti programas, teikti turinį internete dabar gali tiesiogiai, be tarpininkų — ne per tarnybines stotis. Nebe bandomoji „Opera Unite“ išleista lapkričio 23 dieną, kartu su „Opera“ v. 10.10:
unite.opera.com
Išmėginau keturias programėles — serverio paslaugas: nuotraukų albumą, muzikinės bibliotekos grotuvą, „šaldytuvą“ viešų pastabų lipdukams ir failų dalijimąsi. Viskas veikia puikiai, nors tai pradmenys, dar tik paprasčiausi pavyzdėliai:
my.opera.com/vienuolis/unite
„Šaldytuvas“ (Fridge) visada viešas (nors galima ir neleisti lankytojams skelbti pastabų) — ant jo patogu greitomis „užlipdyti“ trumpą pranešimą savo lankytojams, o lankytojai gali palikti savus „lipdukus“:
storas.vienuolis.operaunite.com/lipdukai
Diskotekos grotuvui (media player) galima atverti pasirinktą aplanką savo kompiutery viešai arba apsaugant slaptažodžiu (jį išduoda pats grotuvas, bet galima pasikeisti savaip). Savaip galima nustatyti ir URL (bent galą ir savo serverio subdomeną), antai mano
storas.vienuolis.operaunite.com/grotuvas
Muzikos įrašų, nuotraukų ir kitų failų nebereikia niekur krauti — lankytojai juos peržiūri, pasiima, paleidžia srautiniu grotuvu tiesiai iš mano kompiuterio. Nors ir 10 gigabaitų nuotraukų per 10 sekundžių. Lankytojui nebūtina įsidiegti jokios programos nei užeiti „Opera“ — tinka ir bet kokia kita šiuolaikinė WWW naršyklė. O „Opera Unite“ šeimininkui tereikia turėti paskyrą „Operos“ naudotojų bendruo­menėje My.Opera.com (tai ir pravarti nemokama asmeninė svetainė), būti WWW programuotojų bendrijos Dev.Opera.com nariu (itin naudingas žinynas!) arba tiktai įsijungti Link.Opera.com naršyklės žymų atsargai (sinchronizavimui), ką vis tiek verta padaryti:
my.opera.com
dev.opera.com
link.opera.com
Opera Software“ parengusi ir daugiau naudingų programėlių „Operai Unite“, tarp jų „The Lounge“ tiesioginiam pokalbiui su lankytoju „ant sofos“ savo svetainėje, „My Webcam“ vaizdo ryšiui, „Whiteboard“ braižymo lentą pasitarimams, „Excel“ pavidalo skaičiuoklę darbui keliems ir netgi „Web Server“ — savo WWW buveinei. Ir tai tik ledkalnio viršūnė. Kol kas tik parodymui, kaip veikia paprastos, panašios į įprastas interneto tarnybos nepriklausomybės sąlygomis. „Opera Software“ kviečia programuotojus kurti patiems, nuolat rengia įdomiausių saviveiklos kūrinių parodas:
unite.opera.com/applications
Opera Unite“ atveria neribotas galimybes programuotojams kurti įvairias interneto paslaugas visai paprastomis standartinėmis priemonėmis. Verslininkams — tas paslaugas užsakyti ir pritaikyti. Išradingiems asmenims — parodyti savo dalykinį meistriškumą, kūrybinius ir meninius sugebėjimus. Laisvai burtis žmonėms į bendrų pomėgių ir bendraminčių ratelius, telktis ištisas bendruomenes arba tik užmegzti intymų asmeninį ryšį tarp dviejų žmonių:
my.opera.com/unite
Šitu išradimu „Opera“ stoja prieš dabartinio interneto viešpačius, pirmiausia priešais „Gūglių“. „Gūglius“ lipdo daug gerų interneto paslaugų, bet siekia visus internautų duomenis susikelti pas save. „Opera“ atvirkščiai — siekia išsklaidyti, palikti nuosavybę patiems žmonėms. Šiuolaikinio interneto „vartotojo“ santykis su interneto serveriu iš esmės yra panašus į baudžiauninko santykius su dvarininku: turi registruotis, prašyti serverio atitinkamų teisių (leidimų), gauti paskyrą, pasirašyti žeminančią TOS priesaiką, sutikti būti sekamas (pabandykit išjungti slapukų priėmimą — pamatysit!), laikytis serverio tipinių taisyklių (dėl kurių derėtis, jų keisti negali: nesutinki — eik lauk, laukia minia sutinkančių!) ir taip toliau, ir panašiai:
labs.opera.com
Galim dabartinę visuomenės santvarką internete vadinti ne baudžiava, ne kapitalizmu, o demokratija, jei kam taip gražu ir modernu — bet esmės tai nekeičia. Internautai yra serverių lankytojai, dėkingi jų malonės prašytojai, klusniai prisitaikantys prie oligarchų ir politikų nustatinėjamos tvarkos. „Operos Unite“ pasirodymas — panašios svarbos įvykis, kaip „Apple Macintosh“ asmeninio skaitlio išleidimas. 1984 metais — milžiniškų, nors menko pajėgumo ir riboto sumanumo valstybinių bei korporacinių superkompiuterių laikais:
wikipedia.org/wiki/Macintosh
Dabar ne tarnybinis serveris, o kiekvienas žmogus su savo skaitliu pagaliau taps visateisiais, savarankiškais interneto piliečiais. Santykiau­jančiais tarpusavy tiesiogiai asmeniškai ir savo nuožiūra (truly interpersonal). Be jokių varžymų, tarpininkavimo, laukimo eilėse, tikrinimų ir nurodinėjimų iš viršaus. Žmonės užmegs asmeninius santykius ir telksis į bičiulių ratelius, piliečių sueigas, statys bendruomenių pilis tik savanoriškai ir oriai, be išankstinių vaitų, tijūnų ir prievaizdų. Rinkėjų ir pareigūnų valdoma demokratija galgi atvirs į laisvą nepriklausomų privačių savininkų savaiminės rinkos tikrą pilietinę visuomenę:
wikipedia.org/wiki/Opera_Unite
Vladas Palubinskas
 
Pastabos Papildymai Reklama Prenumerata ‡ LI 2009-11-23