2009-03-22 MS naujovės internetui

Microsoft bendrovę peikti „stilinga“. Ją kaltina kas netingi, dažnai pagrįstai, dar dažniau be pagrindo ir be supratimo. Pagrindas yra vyraujanti MS padėtis rinkoje, bet ta padėtis pasiekta sumanumu, atidumu klientui, patogiais nemokamais kūriniais daugumai paprastų kompiuterio naudotojų. O svarbiausia — kruopščiu kasdieniu darbu, nuolat sekant ir nagrinėjant naujoves, „neužmiegant ant laurų“.

„Natūrali monopolija“ yra loginė klaida, socialistinio švietimo apkalbos. Monopolija tegali būti valstybinė, be valdiškos prievartos jokie monopoliai neišsilaiko. Monopolis yra išskirtinis valstybės leidimas — draudimas verstis ta pačia veikla kitiems. Pasaulyje tiek sumanymų ir gyvybės, kad užtektų „Mikrosoftui“ mėnesį kitą pabūti atostogose, ir atsilikimas jau būtų sunkiai bepavejamas. Kaip kadaise nutiko Netscape naršyklei. Bet Explorer buvo vienintelis MS laimėjimas — internete jau senokai viešpatauja „Gugelio“ monopolija.

Microsoft — viena pirmųjų programavimo įmonių, ėmusi kurti operacijų sistemą asmeniniam kompiuteriui. Ėmėsi Harvardo universitetą metę studentai Bilas Geitsas (William Gates) ir Paulius Alenas (Paul Allen). Paulius neilgai tvėrė didžiulį darbo krūvį, nuolatinę varžybų įtampą, valdininkų ir pavyduolių spaudimą ir anksti pasitraukė, nenorėdamas tapti laboraholiku. Buvo neramu, kas liks iš „Mikrosofto“, neseniai pasitraukus ir Bilui — ar neištiks Apple likimas, išvarius jo įkūrėją Styvą Džobzą (Steeve Jobs). Tačiau bent kol kas „Mikrosofto“ darbai džiugina, ypač interneto paslaugų srityje.

Internet Explorer 8

Windows Update dar neišduoda naujovės, bet MSDN programuotojų dienorašty kovo 19 dieną paskelbta ir Microsoft Explorer buveinėje jau yra aštuntosios kartos naršyklė:
www.microsoft.com/windows/internet-explorer
blogs.msdn.com/ie

Išvaizda MSIE8 beveik nepasikeitusi — tai gerai, juolab, kad jau MSIE7 sąsaja ištobulinta. Naršyklė spartesnė ir įsijungdama, ir atversdama tinklapius, o ypač atlikdama JS (AJAX) automatiką. Ryškesni pakeitimai ir papildymai:

Vis dėlto didžiausia naujovė ir svarbiausia pažanga — W3.org standartų laikymasis, taisyklingas ir visiškas išvaizdos aprašo CSS 2.1 atpažinimas. Jau atpažįstama ir kai kas iš dar tik būsimo HTML5 aprašo.

Hotmail

Kita oficialiai dar nepaskelbta naujiena: kadaise buvusi stambiausia pašto tarnyba Hotmail pagaliau tapo visaverte — pradėjo veikti ne tik WWW naršykle, bet jau nemokamai suteikia ir tikrus serverius pagal pašto protokolus:

Kaip ir „Gugelio“ paštas, Hotmail veikia tik saugiu TLS (SSL) šifruotu ryšiu. Dėžė taip pat didžiulė — 4 GB talpos ir nuolat dar po truputį besiplečianti. Nauji adresai siūlomi ne tik vardu@hotmail.com, bet ir savu@windowslive.com. WWW sąsaja lietuviška, paskyra bendra visoms Windows Live paslaugoms: SkyDrive sandėliui, Spaces dienoraščiui, Gallery nuotraukoms, Events užduotims, įvykių kalendoriui ir kt.

Writer

Lietuviškai išverstas ir šiemet išleistas Windows Live Writer 2009. Tai nemokama „Mikrosofto“ kompiuterinė programa WWW tinklapiams rašyti. Būtų kiek panaši į Wordpad, bet skirta skelbti raštams internete. Pirmiausia, aišku, Windows Live Spaces dienoraščiui, bet pritaikyta ir Blogger, Community Server, Live Journal, Type Pad tarnyboms, Meta Weblog, Movable Type, Wordpress leidybos staklėms, Digg, Flickr, YouTube, Twitter tinklams:
writer.live.com
Writer patogu ne tik rašyti raiškiai, bet ir sunerti saitų nuokraipas, įkelti paveikslus, juos pritaikyti, įtaisyti parodas, duomenų lenteles, žemėlapius, vaizdo įrašus. Yra ir lietuviškų rašybos klaidų ravėjimo įtaisas. Mėgėjams gali būti smagus dailių dienoraščių palengvinimas.
Bet aš nesinaudoju ir tikriems WWW dailidėms nepatariu — nes tinklapius sužymi ‹p align=center›, ‹strike›, ‹u›, ‹font› ir panašiomis jau seniai pasmerktomis gairėmis. Keista, kaip ta pati įmonė, sunkiu darbu pritaikiusi naršyklę standartams ir pati prisidedanti prie W3.org standartų tvarkybos, tuo pat metu bruka Street HTML.

Office Live

Jau beveik mėnuo, kaip lietuviškai veikia ir Microsoft Office Live Workspace. Tai interneto tarnyba MS Word, Excel, PowerPoint, OneNote dokumentų, PDF atvaizdų saugojimui, dalijimuisi, bendra­darbiavimui juos ruošiant, pakeitimų ir papildymų sekimui.

Komandiniam darbui labai svarbu, kad redaguojamas būtų tas pats vienas egzempliorius, o ne siuntinėjamos derinti vis kitos dokumentų ir jų juodraščių atmainos. Ir svarbu, kad galiojantį pavidalą galima būtų pasiekti bet kada ir iš bet kur — ne perduodant diskeliuose ir atmintukuose, o nuolat laikant internete.

Pranešti, pakviesti, bendrinti dokumentams, suteikti leidimui užtenka tos pačios paskyros (Windows Live ID). Prisistačius interneto raštinėje, savo draugijos, šeimos ar įmonės raštus galima sukrauti, atkurti buvusias atmainas, pertvarkyti, sudaryti ir keisti sąrašus, žymėti pastabas, keisti dalyvių leidimus, išsiuntinėti jiems pranešimus. Ypač tai patogu, rengiantis susitikimui, pasitarimui, posėdžiui.

Peržiūrėti naršykle kol kas galima ne visus dokumentus, o juos redaguoti ir rašyti naujus tik atitinkamomis kompiuterio programomis — interneto raštinė dar nebaigta (beta). Šiais metais MS tikisi daugumą svarbesnių dalykų atlikti ir pačia WWW naršykle. Galgi pasivys Google Docs, ThinkFree, Zoho internetinių raštinių pajėgumą.

Microsoft Office Live Workspace tarnyba yra nemokama, bet vieta ribojama iki pusės gigabaito (500 MB — apie tūkstančiui vidutinio svorio dokumentų). Vieno dokumento svoris iki 25 MB, grupės dydis iki 100 asmenų (tiksliau paskyrų):
workspace.officelive.lt
Vladas Palubinskas
 
Atsiliepimus aptarnauja Disqus (kodėl?)
Pastabos Papildymai Reklama Prenumerata ‡ LI 2009-03-22