2005 NK 3Septynios didžiosios laiškininkų nuodėmės

Kaip išsirinkti pašto tarnybą, kokia yra teisinga pašto programa, kaip ją atpažinti, patikrinti.

Problema ta, kad daug kas naudojasi luošomis, netvarkingomis programomis, netikromis pašto tarnybomis, ir apie tai nė nežino. Nežino, kodėl užsiteršia, užsikrečia, negali tvarkingai susirašinėti, išnaudoti visų pašto galimybių. Nežino, kaip išvengti apgaulės. Mano, kad elektrinis paštas netinka dalykinei raštvedybai.

1. Nesąžiningumas

Tikra pašto tarnyba veikia pašto protokolu (POP3 arba pažangesniu IMAP4). Tarnybos, kurios leidžia paštą tvarkyti tik WWW naršykle (neveikia pašto programa), dažniausiai yra apgavikiškos. Joms paštas tėra jaukas privilioti žiopliams savo bulvarinių reklamų platinimui. Populiariausia tokių Lietuvoje – blizgučių portalas vaikams One.lt. Juokinga, bet juo naudojasi ir nemažai suaugusiųjų, atėjusių į internetą iš mobiliukų kultūros. Lietuvoje iš nemokamų tikros pašto tarnybos yra tiktai ePastas.lt, FreeMail.lt, Micro.lt ir latviškas Inbox.lt. One.lt, Omni.lt, Banga.lt, Info.lt, LangasiAteiti.lt ir kitos tėra pašto imitacijos. Tačiau populiarios užsienio tarnybos Gmail.com, Yahoo.com ir Live.com (Hotmail.com, Outlook.com) nemokamai tikrų pašto paskyrų taip pat neteikia jau veikia ir lietuviškai, nemokamai, bet slepiami serverių adresai, portai, saugos protokolai. Patikrinimui reikia paklausti serverio vardo – jei vietoj jo siūloma tik http:// vieta, tai ne serveris.

2. Nacionalizmas

Pašto programa turi veikti unikodu (UTF-8). Visokios „tautinės“ koduotės tėra iškraipytos amerikietiškos ANSI koduotės pseudo­nacionalinė imitacija. Jos neišvengiamai pjaunasi tarpusavy, neleidžia rašyti skirtingomis kalbomis, verčia susirašinė­jančius vengti lietuviškų rašmenų – „shwep_loti“. Windows aplinkoje iš nemokamų unikodu veikia tik Windows Mail (Windows Live Mail, MS Outlook Express), Mozilla Thunderbird, Mulberry, Sylpheed (Claws Mail), M2 (Opera Mail) ir Pegasus Mail. Pasitikrinti patogiausia užsakant bandomąjį laišką
www.lietuvybė.lt

3. Savivaliavimas

Daugelis pašto tarnybų, pataikaudamos reklamos užsakovams, sudaro sąlygas reklamai įbrukti, todėl pašto paėmimą padaro nesaugų: be šeimininko leidimo gali išlįsti išorinis failas, automatiškai suveikti programinis skriptas ir tokiu būdu užkrečia ne tik spam teršėjais, bet ir virusais. Pasitikrinti galima Miko dirbtuvėje –
www.emailprivacytester.com

4. Ištvirkavimas

Internete lengva ne tik perskaityti svetimą laišką, bet ir perimti slaptažodžius, todėl paštininkas turi mokėti veikti ir šifruotu TLS (SSL) ryšiu. Programoje toks jungiklis paprastai būna prie serverio vardo, o WWW matosi iš URL – vietoj http:// būna https://. Rimtesni paštininkai turi įrankius laiškamss šifruoti ir pasirašyti bei el. parašui (skaitmeniniam antspaudui) atpažinti.

5. Nevalyvumas

Paštininkai turi atpažinti didžiąją dalį spam taršos ir mokėti naikinti šiukšles ir virusus nepargabentus, dar serveryje. O serveriai turi neplatinti virusų ir spam brukalo, bet tai daryti nenaikindami tvarkingų laiškų ir aplinkraščių.

6. Slapukavimas

Pašto programos turėtų laikyti paštą skaidriu tekstiniu pavidalu – kad matytųsi, ar jis neužterštas ir nevirusuotas. MS Outlook Express visada būna užterštas. Gana švarūs yra Scribe, POP Peeper ir Pegasus Mail, visai skaidrūs M2, nPOP, Pimmy.

7. Parsidavinėjimas

Nemokamo pašto tarnybos dažnai pačios bruka reklamą ir pardavinėja savo klientų adresus spam teršėjams.

Nuorodų į patikimas pašto tarnybas yra http://post.online.lt – tai saugi, lengva ir taisyklinga WWW sąsaja savo laiškams iš bet kurios POP dėžutės pasiimti, šiukšlėms valyti, virusams ir pašto bomboms išminuoti. Joje yra svarbiausi paaiškinimai, patarimai, nuorodos į patikrinimo automatus:
post.online.lt
Vladas Palubinskas,
2005 „Naujoji komunikacija“ Nr.3,
2005-02-02 „Lietuvos radijo“ „Žinių amžius“
Pastabos Papildymai Reklama Prenumerata ‡ LI 2005-03-16