2004 04 28 Interneto technologijų naujovės

Šiemet įsisteigusi XCP taryba (XCP Consortium) sukūrė ketvirtosios kartos (4GP) interneto protokolą XCP/IP, pakeisiantį dabartinį TCP/IP (Transmission Control Protocol, Internet Protocol). XCP (XML Control Protocol) – tai spartaus ir patikimo ryšio tinklo duomenų perdavimo būdas, siunčiančio ir priimančio kompiuterių susikalbėjimo „protokolas“, neįskaitomų ženklų srautą pakeisiantis tvarkingu ir žmogui suprantamu XML (eXtensible Markup Language) raštu:
www.x-cp.org
XCP taryba susitarė su JSF (Jabber Software Foundation) įtraukti jų sukurtą sąšaukos protokolą XMPP (eXtensible Messaging and Presence Protocol) į XCP kaip sluoksnį tiesioginių pokalbių internete srautui. Interneto inžinierių taryba IETF (Internet Engineering Task Force) jau anksčiau patvirtino XMPP kaip interneto standartą IMPS ryšiui (Instant Messaging and Presence Service):
www.jabber.org
Interneto bendruomenė pamėgo ir jau plačiai naudoja atviro XMPP formato Jabber.org sąšaukos tinklą, kuris turi vartus taip pat į uždarus žinybinius ICQ, MSN, AIM, Y! ir kitus IMPS tinklus. Yra sukurta daug nemokamų „Jabber“ kliento programų, tarp jų gabi rusiška „JAJC“, į lietuvių kalbą išversta patogi „Exodus“, universali „Gabber“, lengva „Miranda“, kišeninė „Agilė“. Turint nuolatinį interneto ryšį, toks šauklys parodo, kas šiuo metu iš bičiulių yra internete, kas jų užsiėmę, o su kuo galima iškart pasikalbėti, perduoti failą, sukviesti kelių bičiulių pasitarimą dominančiu klausimu ir t.t. „Jabber“ serveris veikia ir Lietuvoje:
www.akl.lt
„Jabber“ sukūrė ir jau suderino su OMA (Open Mobile Alliance) XCP serverį „Bevielio kaimelio“ (Wireless Village) koriniam ryšiui su kišeniniais kompiuteriais ir telefonais. „Bevielis kaimelis“ – tai stambiausių judriojo ryšio operatorių ir telefonų gamintojų susitarimas kurti ir laikytis vieno IMPS sąšaukos paslaugų formato:
www.openmobilealliance.org/WirelessVillage
www.jabber.com
Lietuvoje GSM ryšio operatoriai dar nenori girdėti apie IMPS, nes tai dabar jiems dideles pajamas nešančių SMS duobkasys. SMS interneto amžiuje yra visiška atgyvena – GPRS leidžia kiekvienam telefonui būti internete nuolat ir bendrauti be SMS mokesčio, nepalyginamai patogiau, tiesiogiai. Užsienyje yra nemokamų IMPS serverių, tokių kaip „Yamigo“, bet savo telefone aš įdiegiau „Agilę“, kuri puikiai veikia tiek „Jabber“, tiek ICQ ir kituose IMPS tinkluose, be pokalbių raštu keičiasi dar paveiksliukais ir balsu. Tokios IMPS kliento programėlės jau sukurtos J2ME, RIM, Symbian, Windows – visiems rimtesniems telefonams:
www.yamigo.com
www.agilemobile.com
www.jabber.com
WWW architektų taryboje W3C susibūrusi „choreografų“ grupė išleido pirmajį WS-CDL (Web Services Choreography Description Language) juodraštį, aprašantį porinio bendravimo (peer-to-peer, P2P) tarp WWW paslaugos dalyvių tvarką:
www.w3.org/2002/ws
W3C baigė III lygio DOM aprašus jau kaip oficialų patarimą. DOM (Document Object Model) yra patogus būdas programuotojams automatizuoti tinklapių turinį, sandarą ir apdailą:
www.w3.org/DOM
Ne vien programuotojams, o milijonams laidinio ir bevielio telefono savininkų svarbesnė naujiena yra du W3C išleisti standartai („patarimai“): VoiceXML 2.0 ir balso atpažinimo gramatika (Speech Recognition Grammar). Jie aprašo, kaip WWW serveris turi elgtis pagal kliento kalbą, balso įrašą, skaitmeninį garsą arba toninį rinkimą telefonu:
www.w3.org/Voice
W3C išleido dar 1999 metais pradėtą atviro kodo programą nutrūkusių WWW saitų išravėjimui (Link Checker). Ji paleidžiama serveryje, bet atskirus tinklapius galima pasitikrinti WWW naršykle per internetą:
validator.w3.org/checklink
WWW išradėjas ir dabartinis W3C direktorius Tim Berners-Lee gavo tūkstantmečio technologijos prizą už naujovę, kuri tiesiogiai paveikė daugumą žmonių, pakeitė mūsų gyvenimą, pagerino jo kokybę ir sustiprino ekonomiką. Pastarasis rodiklis atrodo pašaipiai ir liūdnokai – visuotinės tarnų demokratijos laikais bet kokią pažangą tuojau pat suryja besotė mokesčių mašina:
www.technologyawards.org
www.w3.org
WWW pažangą šiuo metu smarkiai stumia ir norvegų „Opera“, kuri neseniai išleido akcijas ir iš mažos įmonės virto atvira akcine bendrove. Su IBM pagalba ji kuria girdinčią naršyklę, o kol kas išleido 7.5 „Operą“. Didžiausia naujovė yra IRC pasitarimai ir RSS formato naujienos bei pakeista išvaizda. Be to, pagerintas CSS, JS ir XML standartų palaikymas, veiksmingesnis pašto šlamšto (spam) koštuvis, patogesnė laiškų paieška, spartesnis jų atrinkimas į menamus aplankus:
www.opera.no
web.resource.org/rss
www.w3.org/RDF
„Google“, taip pat tapusi akcine bendrove, įkūrė pašto tarnybą „Gmail“, kuri rengiasi pasiūlyti didžiules 1 GB dėžutes su šlamšto užkarda ir laiškų paieška pagal būdingus jų požymius, „Operos“ M2 pavyzdžiu. Pašto tarnyba bent kol kas žada dirbti nemokamai, bet tik WWW naršykle ir su laiškų turiniui derančia reklama – vadinasi, robotas skaitys ir stengsis suprasti privatų paštą:
www.gmail.com
Kita rengiama „Google“ naujovė – apsipirkimo serveris su kainų palyginimu ir asmeninių poreikių parduotuve „Froogle“:
www.froogle.com
Didžiausias interneto knygynas „Amazonė“ metė iššūkį „Google“ – sukūrė bendros paskirties paieškos mašiną „A9“ su trimis svarbiais privalumais: nuorodų apibūdinimu ir įvertinimu „Alexa“ žiniomis, privačia užklausų istorija su paieška joje ir, svarbiausia, paieška popierinėse knygose. Tačiau tokią „Amazonės“ paiešką jau turi ir „Google“:
print.google.com
a9.com
Lietuviškų interneto valdų registratūra įdiegė IDN (Internationalized Domain Names) technologiją, todėl dabar galima registruoti vardus ir su lietuviškais ženklais:
www.ačiū.lt
Lietuviškus ir kitomis kalbomis, net hieroglifais raštus teisingai išsiunčianti ir iš bet kokios POP dėžutės pasaulyje laiškus paimanti pašto WWW sąsaja Post.online.lt papildyta šifruotu TLS ryšiu – duomenų apsaugai tarp pašto serverio ir naršyklės:
post.online.lt
Vladas Palubinskas
Pastabos Papildymai Reklama Prenumerata ‡ LI 2004-04-28